| |

Fiber Lazer Kaynak: Nedir? Avantajları ve Uygulamaları Neler?

Lazer Kaynak Nedir?

Kaynak işleminin gerçekleşebilmesi için bir ısı kaynağına ihtiyaç vardır. Fiber lazer kaynak yöntemi söz konusu olduğunda, ısı kaynağı tahmin edilebileceği üzere lazer ışınıdır. Fiber lazerler diğer alternatiflerine göre daha az bakım gerektirirler ve daha yüksek kaynak hızları sunarlar. Çok küçük çapta ve hassas olan lazer ışını, malzemeye verilen zararıda en aza indirir.

Fiber Lazer Kaynağın Avantajları

  • Kaynak hızı diğer alternatiflere göre daha hızlıdır ve lazerin gücü ile doğru orantılıdır.
  • Torch’lu fiber lazer kaynak uygulamalarında kontrol kolaydır, uzaktan lazer kaynak cihazlarında operatörün herhangi bir torchu kontrol etmesine gerek yoktur, yani işlem daha kolaydır.
  • Fiber lazerler, bakır, alüminyum, paslanmaz çelik ve benzer olmayan metaller gibi çok çeşitli metalleri kaynaklayabilir.
  • Kompakt bir teknolojidir

Fiber Lazer Kaynak Çeşitleri Nelerdir?

Uzaktan Robot Lazer Kaynak

Genellikle bir robot kolun üzerindeki lens yardımıyla gerçekleşir. Genellikle daha kompleks, el ile kaynak yapması zor alanlarda ve standartlaşmış üretimlerde kullanılır.

Bu uygulamada robotun kullanılmasının bir diğer sebebide çok hassas kaynak yapabilmeleri ve aynı işi yorulmadan tekrar edebilmeleridir. Robot kolları, lazer kaynak kafasını kaynatılacak parçaların üzerindeki belirli noktalara hareket edebileceği şekilde programlanabilir ve bu sayede araba gövde parçaları, borular ve uçak kanatları gibi büyük iş parçaları kaynatılabilir.

Elle Lazer Kaynak

Elle lazer kaynak yöntemi, ulaşılabilirliği sayesinde günümüzdeki en popüler lazer kaynak çeşitidir. Bu işlemde MIG ve TIG kaynak yöntemlerine benzer şekilde operatör elinde bir tabanca (torch) tutar ve kaynak işlemini yapar. Yeni başlayan olsanızda öğrenmesi ve hızlanması kolay bir seçenektir.

örnek wobble lazer kaynak işlemi

Diğer Kaynak Yöntemlerine Karşı Fiber Lazer Kaynak

Fiber Lazer Kaynak vs Gazaltı Kaynak

Fiber lazer kaynağında, elektrotlar kullanmaz, bu yüzden tüketilebilir parça, yani işletmenin maliyeti, azalır. Aynı zamanda fiber lazer kaynak, gazaltı kaynak işlemine göre 5 kat daha hızlı yapılabilir.

Fiber Lazer Kaynak vs Punta Kaynak

Fiber lazer kaynağı, genellikle parçaları birbirlerine punta kaynak yönteminden daha sağlam kaynatır ve elektrot kullanmazlar.

Fiber Lazer Kaynak Makinesi Nereden Alınabilir?

Laserator olarak kendi imal ettiğimiz Laserator LARISSA Fiber Lazer Kaynak makinesini inceleyebilirsiniz.

Similar Posts